Anatolij Ključinskij

 
 
 

Rusko-kazašský výtvarník Anatolij Ključinskij se narodil v roce 1938 polské rodině v Kazachstánu. Vystudoval Abramcevskou vysokou školu umělecko-průmyslovou, obor keramika a moskevskou Stroganovovu vysokou školu umělecko-průmyslovou, obor monumentální malířství. Dlouho pracoval jako výtvarník - monumentalista v uměleckých dílnách Akťubinské oblastní pobočky Svazu umělců Kazachstánu. Věnoval se především uměleckému ztvárnění interiérů a exteriérů veřejných budov. Je stejně dobrým malířem i sochařem, keramikem a kreslířem a tvůrcem návrhů pro monumentální tvorbu. Základem pro jeho tvorbu se stala stará ruská klasická malířská škola a studium starých mistrů a ikon. Cit pro figuru, pro monumentální pojetí obrazů pro zachycení děje na ploše mu umožňuje komponovat rozměrná plátna a sochy a dávat osobitý ráz interiérům a exteriérům staveb. 

   

Mezi jeho hlavní monumentální práce patří například:

- Interiér a exteriér Akťubinské státní lékařské akademie - mozaiky, fresky, sochy

- Interiér restaurace hotelu Kosmos - lustry, fresky, gobelíny

- Nádraží v Kokčetavě, Kazašská republika - reliéf 140 m2

- Kokčetavská oblastní akademie botaniků - mozaika 160 m2, přírodní kámen

- Interiér restaurace Poljot - reliéfy, gobelíny.

- Soutěžní práce na náměstí Revoluce v Uralsku - 2. místo.

 

Díla Anatolije Ključinského jsou vystavena v muzeích v Kazachstánu – v městě Uralsku a ve Státním muzeu umění Kastejeva, a dále v zemích Evropy – Německu, Francii, Itálii, Belgii a Ukrajině, a také v USA.

Anatolij Ključinskij je členem Svazu umělců Ruska, Svazu umělců Kazachstánu, Svazu umělců Moravy a Slezska a Mezinárodní konfederace svazu umělců a IAA UNESCO.

  

Od roku 1998 žije a tvoří v České republice, kde byla jeho výtvarná činnost prezentována zejména na výstavách:

  • autorská výstava obrazů, keramiky a ikon "Můj svět" ve Státním zámku Slavkov u Brna, únor-srpen 1999 (98 obrazů, 34 keramických socha 14 ikon)
  • výběr z díla "Můj svět" v galerii města Brna - rok 2000
  • účast na Mezinárodním sympoziu v Opavě - arboretum Nový Dvůr. Dílo autora Ključinského "Erb města Opavy" je instalováno jako dominanta ve společenském sále magistrátu.
  • plenér sochařů "Vstup do Milénia" v arboretu Nový Dvůr, součást zemského Slezského muzea v Opavě. Solitér autora je umístěn v prostorách arboreta- zahradní pavilon.
  • jako účastník mezinárodního konkurzu na solitér pro uměleckou školu v Praze získal v hodnocení první cenu poroty.
  • autorské výstavy v galerii Sdružení umělců Moravy a Slezska - poslední proběhla v listopadu 2017 v Brně.