Menzelovi Donšajni měli distribuční premiéru v Praze - byli jsme u toho !

27.09.2013 14:43

    Dvořákova síň pražského Rudolfina se večer 25.9.2013 netradičně zaplnila filmovými diváky, kteří zhlédli jako první v Česku komedii Jiřího Menzela Donšajni. Světovou premiéru měla v srpnu na MFF v Montrealu, v září ji producenti nasadili do americké distribuce. Projekce se zúčastnila početná herecká a tvůrčí delegace v čele s režisérem Jiřím Menzelem.

Slavnostní premiéry se zúčastnili také zástupci umělecké agentury ART & MANAGEMENT se svými pozvanými hosty. Naše umělecká ředitelka Světlana Patáková Boučková ztvárnila ve filmu Donšajni menší roli operní pěvkyně a umožnila natáčení závěrečné scény v Řitce u Prahy. Mezi námi pozvanými hosty a gratulanty nechyběli ani námi zastupovaný známý francouzský pianista a improvizátor Pierre-Yves Plat, který se poprvé představil českému publiku na svém úspěšném koncertu v pražské Hybernii v květnu letošního roku, a který přijel z Paříže osobně poblahopřát režiséru Jiřímu Menzelovi, nebo známý dirigent, skladatel a hudebník Varhan Orchestrovič Bauer.

Upoutávka na film Donšajni

Příběh filmu je zasazen do prostředí operního souboru na malém městě, který chce inscenovat Dona Giovanniho. Natáčel se vloni hlavně v táborském divadle, v Mělníku, v barokním divadle v Českém Krumlově, v klášteře v Plasích a v Řitce u Prahy. Pracovní název Sukničkáři se Menzelovi nelíbil, a tak ho změnil na Donšajny. „Oba názvy jsou takřka synonymem. Jen jsem měl pocit, že pod tím prvním by lidé hledali více vulgarity, než film obsahuje, zatímco donšajn je takový sukničkář s grácií," řekl o tom. Donšajn je počeštěnou verzí španělského Dona Juana a italského Dona Giovanniho. Legenda o nenapravitelném svůdníkovi se šíří od čtrnáctého století, poprvé ji sepsal v roce 1630 Tirso de Molina. Nejvíce ho proslavil Wolfgang Amadeus Mozart, když v roce 1787 uvedl ve Stavovském divadle světovou premiéru opery Don Giovanni.

 „Můj snímek je o přízni k ženám a k opeře. Je o tom, jak se provinční soubor chystá uvést právě toto dílo," podotkl Menzel, který do hlavních rolí obsadil Libuši Šafránkovou, Jana Hartla a Martina Hubu. Ve vedlejších rolích se objeví Ivana Chýlková, Václav Kopta, Emma Smetana a ve své poslední roli i Jiřina Jirásková, která letos 7. ledna zemřela.

Většina scén vznikala na připravený hudební základ. Klíčové role ztvárnily i operní hvězdy Anna Klamo, Jiří Hájek, Lucie Juránková a Jan Hnyk. Jednu ze sopránových rolí nazpívala Anda-Luise Bogza ze Státní opery, další pak sólista Slovenského národního divadla Peter Mikuláš či Svatopluk Sem. Ve filmu, který stříhal Jiří Brožek, si zahrála i tisícovka komparzistů.

Poprvé za svou kariéru byl Jiří Menzel, který získal v roce 1968 Oscara za film Ostře sledované vlaky, zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková. Donšajny natočil sedm let po snímku Obsluhoval jsem anglického krále, který získal čtyři České lvy a cenu kritiků na Berlinale.

Kameramanem Donšajnů byl Jaromír Šofr, hudbu složil Aleš Březina. Producentem byla společnost MediaPro Pictures Praha, koproducentem TV Nova a společnost Medialogue. Českou premiéru Donšajnů doplňuje výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela, která bude měsíc umístěna na panelech v parku z boku budovy Rudolfina. K 75. narozeninám Jiřího Menzela ji připravila jeho manželka Olga. Sestavila ji z dosud nepublikovaných snímků jeho filmů, dnes už zlidovělých hlášek z nich a úryvků z jeho chystaných memoárů.

Autor: ČTK a ART & MANAGEMENT.

https://www.denik.cz/film/menzelovi-donsajni-meli-distribucni-premieru-v-praze-20130926.html