Thomas Rösner - dirigent

 

S dirigentem Thomasem Roesnerem jsme navázali spolupráci na osobním setkání v roce 2013 ve Vídni ku příležitosti přípravy plánovaného koncertu italské sopranistky Barbary Fritolli v Praze.

        Thomas Rösner se narodil ve Vídni a své první orchestrální koncerty uskutečnil již ve věku 14 let. Studoval ve Vídni, účastnil se kurzů u Ilji Musina, Myung-Whun Chunga a Hanse Grafa. Byl to sám Fabio Luisi kdo pozval Thomase Rösnera k účasti na dirigování šňůry koncertů Orchestre de la Suisse Romande, která pro něho znamenala skutečný začátek jeho mezinárodní umělecké kariéry. Od té doby spolupracoval T.Rösner s více než 60 orchestry, včetně Deutsches Sinfonieorchester  Berlín, Víenna Symphony, Bamberg Symphony, Hamburg Symphony, Salzburg Mozarteum Orchestra, Houston Sympfony, Calgary Philharmonic, Lausanne Chamber Orchestra, Basle Symphony Orchestra, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orchestre National de Bordeaux, Bergen Philharmonic Orchestra, Polský národní rozhlasový orchestr, Pražská komorní filharmonie, Slovenská filharmonie, Israel Sinfonietta, Tokyo Symphony Orchestra. V letech 2000 až 2004  se stal Thomas Rösner na pozvání Hanse Grafa spolupracujícím dirigentem Orchestre National de Bordeaux a v letech 2005-2011 šéfdirigentem Orchestre Symphonique Bienne ve Švýcarsku.

        Thomas Rösner také dirigoval v proslulých operních domech jako v Bavorské Státní opeře v Mnichově, Semperoper Drážďany, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Stuttgart, Théâtre du Châtelet v Paříži, Ženevské Opeře, na Edinburgh Festivalu, Bregenz Festivalu, Opéra National de Lyon, v Nantes, Marseille, Bordeaux, v Římě a na Novém národním divadle v Tokiu.

        V roce 2005 debutoval na Glyndebourne Touring Opera s operou Le nozze di Figaro, který vedl k pozvánce na festival v anglickém Glyndebourne a do Velšské národní opery. V letech 2012/13 se bude věnovat světové premiéře Die Schatzinsel Franck Schwemmer a Cosi fan tutte v Opernhaus Zurich, Cosi fan tutte v Théatre de la Monnaie v Bruselu, koncertům se skotským Chamber Orchestra, spolupráci s Orchestre Philharmonique de Marseille, Wiener Koncert Verein na Musikverein ve Vídni, Pražskou komorní filharmonií a Omskou filharmonií. Čeká ho také jeho americký operní debut v Houston Grand Opera, Fidelio v Opernhaus Curychu a má pozvánku na Wagnerovský festivalu v Ženevě a festival Tivoli v Kodaňi.

www.thomasroesner.com