Duo Manera

 

Duo Manera je logickým vyústěním pravidelné spolupráce dvou umělců - Soni Vimrové a Miroslava Žáry, která trvá již od dob jejich společných studií na Plzeňské konzervatoři a AMU v Praze (kytarové kvarteto, soubor Cordache...). 

Soňa Vimrová (*1978) začala hrát na kytaru v šesti letech na ZUŠ v Rokycanech u Marty Šimanové. Poté vystudovala Konzervatoř v Plzni u Antonína Černého a hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze ve třídě Prof. Štěpána Raka. V rámci studia získala stipendium na roční stáž do Finska (Jyväskylä), kde ji vedl Vladimír Večtomov.Od studií se pravidelně účastní mezinárodních kytarových soutěží doma i v zahraničí. Na kytarovém bienále v Kutné Hoře získala 3. cenu a zvláštní cenu za nejlepší provedení slovenské soudobé skladby (1992 – I. kategorie) a několikrát se stala finalistkou soutěže (1996 – II. kategorie, 2002, 2004 – III. kategorie). Kromě České republiky koncertovala také v Polsku, Německu, Švýcarsku, Španělsku, Slovinsku a Číně. Jako sólistka vystoupila s Pražskou komorní filharmonií - M. Castelnuovo Tedesco - Concerto op. 99 (2003) či orchestrem Atlantis  A. Vivaldi - Concerto for Lute in D (2004). V současné době se aktivně věnuje komorní hře, a to především v kytarovém duu - Duo Manera, či v kombinaci se zpěvem a violoncellem - Maurice Ensemble. 

Miroslav Žára (*1976) je absolventem Konzervatoře v Plzni a hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Prof. Štěpána Raka. V rámci studia získal stipendium na Hochschule für Musik Franze Liszta ve Weimaru, kde pracoval pod vedením Prof. Thomase Müllera Peringa. Od roku 2004 se věnuje studiu flamenca. Mezi jeho lektory patřili např. Morenito de Triana, Rubén Campos, Flaco de Nerja, Miguel Angel Corral (Corralito), Francisco Morales (El Pulga), Gerardo Nunez a další. Pravidelně spolupracuje se zpěvačkou Editou Adlerovou (projekt Carmen a flamenco), s tanečnicí Janou Drdáckou či Lolou Karpenko, se kterou založili soubor La Magia del Flamenco. Tento ansámbl patří ke špičkovým a vyhledávaným tělesům ve svém oboru. V současné době hlavně koncertuje, je zván na mezinárodní hudební festivaly a kurzy. Úspěchy slaví jak v České republice, tak i v zahraničí (Slovensko, Itálie, Egypt, Slovinsko, Rakousko, Německo). Od roku 2009 vede pravidelné semináře flamencové kytary.

Duo Manera zpočátku prezentovalo především skladby klasických kytarových mistrů, poté experimentovalo na půdě soudobých skladatelů a v současné době propojuje hudbu klasickou s hudbou populární, a to samozřejmě ve spojení s brilantní kytarovou technikou. Duo Manera nachází uplatnění při firemních akcích, soukromých oslavách, svatebních obřadech, zahradních slavnostech, ve výstavních síních atp. Samozřejmostí je vlastní ozvučení do větších prostor. Nejnovější program kytarového Dua MANERA nabízí aktuálně "Večer plný španělských melodií a argentinského tanga" vhodný např. pro silvestrovské oslavy. Programy Duo Manera jsou vhodné do divadelních sálů, kulturních domů, pro firemní akce, soukromé oslavy, pro uzavřenou společnost i do kvalitních hotelů, restaurací, lázeňských center atp.

Hudební ukázky:

Astor Piazolla - Quatro estaciones porteňas - Verano porteňo

S.Mayers - Cavatina

Enrique Granados - Oriental - YouTube

Astor Piazolla - Invierno Porteno

How deep is your love

I dont want to miss a thing

 

 

Více informací na www.sonavimrova.com .