The King´s Singers - vokální skupina

 

S vokální britskou skupinou The King´s Singers jsme úzce spolupracovali v souvislosti s přípravou jejich plánovaného koncertního vystoupení v Divadle Hybernia.

 

        Britský humor a skvělý zpěv charakterizuje již od roku 1968 šestici pěvců vokální skupiny The King´s Singers. Pěvecká skupina, připomínající Kingovu vysokou školu v Cambridge, baví své diváky a posluchače již přes čtyřicet let. Její interpreti cestují po celém světě a sklízejí úspěch – mimo jiné získali dvakrát cenu Grammy. Jejich precizní intonaci, dokonalou vokální směs i bezchybnou artikulaci textu mohou ročně slyšet fanoušci na 125 koncertech v Evropě, USA i na Dálném východě. Přestože by to mohlo vypadat, že pěvci pouze cestují, jejich kalendáře jsou nabité i dalšími činnostmi. V jejich harmonogramu nechybí studiová práce ani vzdělávací aktivity. U nadšených posluchačů vítězí se skladbami mladých i zavedených autorů, a to, zda zpívají Tomkinse nebo Takemitsua, Bacha nebo Bubleho, je okamžitě rozpoznatelné.

        The King´s Singers vydali již 150 nosičů. Vysloužili si tak neobvyklé spojení pozitivních ohlasů od kritiků a zároveň široké veřejnosti. Ve své práci a novému pojetí sborové hudby převzali více než dvě stovky prací od předních soudobých skladatelů. Svojí hudbu neustále posouvají dál, oblíbeným skladbám dávají nová aranžmá a přicházejí s moderními kompozicemi. „Královští pěvci“ mají mimořádnou tradici také v televizních vystoupeních. Na Zimní Olympiádě měli koncert společně s The Mormon Tabernacle Choir (Chór mormonského svatostánku) a vystoupili také na jejich vánočním koncertu v roce 2008. Toto představení, které bylo vysíláno v přímém televizním přenosu na stanici PBS po celých USA, shlédlo naživo osmdesát tisíc diváků. Následovalo televizní vystoupení na BBC Proms v Royal Albert Hall v Londýně, které získalo v lednu 2010 cenu MIDEM Classical Award International. Oblíbenost jejich vystoupení v televizi dokládá také jejich opakující se hostování ve snídani televize BBC. Často vystupují také v pořadu Songs of Praise.

        Kromě koncertů vyprodaných po celém světě pomáhají The King´s Singers prostřednicvím četných workshopů a mistrovských kurzů také začínajícím pěvcům. Zveřejňují fantastické množství hudebnin. Do současné doby jim jejich vydavatel Hal Leonard vydal přes více než dva miliony výtisků. Jejich aranžmá zpívají mladí talenti ve školách, vysokoškolských souborech, amatérských i profesionálních uskupeních po celém světě.

https://www.kingssingers.com/