Angelika Kirchschlager - mezzosoprán

 

S Angelikou Kirchschlager jsme se osobně setkali ve Vídni v roce 2013 ku příležitosti přípravy jejího koncertu v Obecním domě v Praze. Současně jsme zprostředkovali také prostor pro média a jejich rozhovor s touto umělkyní.

 

        Rakouská mezzosopranistka Angelika Kirchschlager je v současnosti jednou z nejvýznamnějších vokálních umělkyň. Působí na koncertních i operních jevištích v Evropě, Severní Americe a na Dálném východě.  Její repertoár sahá od Bacha, Berlioze, Brahmse, Debussyho, Dvořáka, Mahlera, Korngolda, Mendelssohna a Ravela k Rossinimu, Schubertovi, Schumannovi, Weillovi a Wolfovi. Patří mezi přední interpretky Richarda Strausse a W. A. Mozarta. K jejím stěžejním rolím patří Mélisanda (Pelléas a Mélisanda), Sophie (Sophiina volba) nebo Carmen.

        Angelika Kirchschlager získala hudební vzdělání na Mozarteu v Salzburgu, odkud pochází a kde vystudovala hru na klavír. V roce 1984 pokračovala ve studiích na Vídeňské hudební akademii, kde absolvovala obor zpěv u profesora Gerharda Kahry a barytonisty Waltera Berryho. V roce 1991 získala třetí cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Hans Gabor Belvedere. Na operním jevišti debutovala v roce 1993 ve Štýrském Hradci jako Oktavián v Růžovém kavalírovi. V roce 1993 začala spolupracovat se Státní operou ve Vídni, kde debutovala v roli Cherubína ve Figarově svatbě. V roce 1993 jí byla udělena Cena Mozartovy společnosti ve Vídni. Za její vynikající profesionální kariéru ji v červnu 2007 Vídeňská státní opera udělila titul „Komorní pěvkyně“. V listopadu 2009 se stala čestnou členkou Královské hudební akademie v Londýně. Angelika Kirchschlager je profesorkou na Univerzitě ve Štýrském Hradci. Žije ve Vídni. Pravidelně spolupracuje s klavíristou Helmutem Deutschem, barytonistou Simonem Keenlysidee a dalšími mezinárodně uznávanými umělci.

https://www.gopera.com/kirchschlager/