Leoš Svárovský - dirigent

 

Dirigent Leoš Svárovský řídil PKF - Pražskou komorní filharmonii ku příležitosti úspěšného galakoncertu americké sopranistky Danielle de Niese v Národním divadle, který se uskutečnil 3. listopadu.2012, na jehož realizaci jsme se podíleli dramaturgicky i organizačně.

        Leoš Svárovský (1961) vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a dirigování na Pražské hudební akademii u renomovaného profesora Václava Neumana. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent dirigenta Zdeňka Košlera. V roce 1991 byl nadací Herberta von Karajana pozván ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeň-skými filharmoniky na festivalu Sommerspiele Salzburg". Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování AMU v Praze.

        Od počátků své kariéry byl šéfdirigentem vynikajících českých a slovenských orchestrů (1985–87 Pražská komorní opera, 1991–93 Janáčkova filharmonie Ostrava, 1991–95 Státní filharmonie Brno, 1995–2000 Slovak Sinfonietta Žilina, u téhož orchestru pak 2010/11 hlavní hostující dirigent, 1997–2009 šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice). Byl také hlavním dirigentem baletu pražského Národního divadla (2001–6/2002) a stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie (2001–6/2002). Se Slovak Sinfonietta Žilina absolvoval v roce 1997 turné po USA a za svůj skvělý výkon získal v kalifornském městě San Bernardino čestné občanství.

        Od roku 2001 spolupracuje s Českou filharmonií. V letech 2003–2005 působil jako umělecký šéf a šéf-dirigent Státní opery Praha. Z jeho posledních angažmá zmiňme premiéry ve Státní opeře v Praze v sezoně 2004/05: Donnizettiho Lucie z Lammermooru, Prokofjevovu Popelku a Dvořákovu Rusalku. Tomuto období předcházely premiéry Leoše Svárovského rovněž ve Státní opeře Praha: Janáčkova Káťa Kabanová (1996) a Gounodův Faust a Markétka (1997), v Národním divadle pak premiéra Glazunovova baletu Raimonda op. 57 (2001).

        Leoš Svárovský rovněž spolupracoval s mnoha vynikajícími zahraničními orchestry. Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Beethoven Orchester Bonn, Residentie Orkest der Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Staatskapelle Dresden, Dortmunder Philharmoniker a mnoha dalšími. Spolupracoval také s mnoha významnými sólisty, mezi nimiž jsou R. Firkušný, J. Suk, V. Hudeček, I. Ardašev, P. Šporcl, V. Pikajzen, D. Geringas, A. Noras, M. Fedotov, C. Ortiz, D. Varjon, H. Hardenberger, D. Damrau, I. Oistrach, S. Vladar, M. Gauci, K. Ricciarelli, K. Rydl, S. Larin, N. Martinucci, E. Randová, D. Pecková, L. Orgonášová, Sumi Jo, Ch. Margiono, R. Buchbinder, S. Kovatschewitch, A. Kontarski, L. Josephowitsch, X. de Maestre, F. Say, S. Jaffé, G. Opitz, U. Ughi a mnoho dalších.

        Leoš Svárovský je pravidelně zván na pódia mnoha důležitých hudebních festivalů jak v České republice (Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Moravský podzim a Velikonoční festival duchovní hudby v Brně, Janáčkův máj, Pražský podzim či Festival Emy Destinnové v Českých Budějovicích), tak v zahraničí (Aspekte Salzburg, Festspiele Europäische Wochen Passau, George Enescu Festival Bucharest, Colorado Musik Festival, Settimane Musicali di Ascona, Bratislavské hudobné slávnosti a mnoho dalších).

        S Českou filharmonií navázal Leoš Svárovský opětnou spolupráci, k níž patří koncerty v únoru 2006 a říjnu 2007 v Rudolfinu. Po nich následovalo velké turné po USA v únoru a březnu 2008. V sezóně 2007/08 spolupracoval s Maltským národním orchestrem a s Arménskou filharmonií. U Slovenské filharmonie působí od září 2007 jako stálý hostující dirigent (pravidelně zde však hostuje již od roku 2001). Na začátku roku 2009 absolvoval v Japonsku několik prestižních koncertů s Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Dlouhodobě spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií. V roce 2012 se pak pod jeho taktovkou uskutečnil v Národním divadle  úspěšný galakoncert americké sopranistky Danielle de Niese. Leoš Svárovský je činný též pedagogicky na AMU v Praze. Na podzim 2012 se habilitoval jako docent.

https://www.leossvarovsky.com/