Danielle de Niese - soprán

 

Americká sopranistka Danielle de Niese vystoupila 3. listopadu 2012 v Národním divadle za doprovodu Pražské komorní filharmonie, kterou řídil dirigent Leoš Svárovský. Na realizaci tohoto úspěšného koncertu jsme se podíleli dramaturgicky i organizačně.

 

        Půvabná sopranistka Danielle de Niese je oprávněně nazývána "sladkým a zářícím sopránem s fenomenální muzikálností a výraznou komikou" , které ji pomohly v kombinaci s její uchvacující fyzickou krásou nastartovat velkolepou kariéru. New York Times Magazine ji označil za „Nejskvělejší operním soprán“ a Opera News ji pak nazval „Nikoliv pouze mimořádným, nýbrž zcela fenomenálním interpretem“.

        Narodila v Austrálii rodičům pocházejícím ze Srí Lanky a z Holandska. Své dětství prožila Danielle de Niese v Los Angeles. Sopranistka byla podmanivá pro publikum už od svého dětství, kdy účinkovala v místní televizi v Los Angeles, za který získala cenu Emmy ve věku 16 let.

        Pravidelně vystupuje na nejprestižnějších světových operních a koncertních pódiích a má exkluzivní nahrávací smlouvu se společností Decca. Její první debutové sólové album s Handelovými áriemi (Handel Arias), vydané v roce 2007, ji vyneslo titul Nový umělec roku na ECHO Awards pro rok 2008. V roce 2009 pak byla nominována pro Classical Brit Award za ženského umělce roku. Následovalo vydání Mozartovského alba (The Mozart Album)  v roce 2009. Její zatím aktuální album Krása baroka (Beauty of the Baroque),  je sestaveno z oblíbených árií  anglického, německého a italského baroka.

        Díky kombinaci nahrávek, živým koncertům, účinkování v operách a mnoha televizním vystoupením, získala Danielle DeNiese široké uznání jakožto vysoce respektované, ​​avšak velmi populární klasické umělkyně, která kombinuje vznešenost a krásu s mimořádnou schopností komunikovat se svým publikem na všech možných úrovních. Vystupuje v televizních projektech společnosti BBC, objevila se na nedávném pořadu Operastar na TV stanici ITV, a měla i svůj vlastní televizní dokumentární pořad, Deníky Divy, který se objevoval  na stanici BBC4. Ve Spojených státech vystupovala v celonárodním programu Better TV.

        Pro slečnu de Niese byla mimořádná sezóna 2012, neboť  vystupovala v roli Ariela na světové premiéře opery „The Enchanted Island“ v Metropolitní opeře v New Yorku,  která byla k vidění v kinech po celém světě dne  21. ledna 2012 jako součást živého vysílání MET in HD. Objevila se také v roli Atalanty v Handelově opeře Xerxes ve Vídeňském divadle, která měla svůj debut v opeře v San Diegu jako Norina v opeře Don Pasquale a s Australským komorním orchestrem absolvuje turné po šesti městech po rodné Austrálii.

        Danielle de Niese se stala ve svých osmnácti letech nejmladší zpěvačkou, která kdy vystoupila  v Metropolitní opeře v New Yorku,  a to v projektu „Lindemann Young Artist Development Program“. O rok později debutovala jako Barbarina v opeře „Le nozze di Figaro“ v nové produkci Jonathana Millera s dirigentem Jamesem Levinem. Brzy poté přišel významný operní debut v Nizozemské opeře, Saito Kinen festival, a Pařížské opeře. Její portrét Kleopatry v produkci Davida McVicar Handelovy opery Giulio Cesare v roce 2005 na festivalu v Glyndebourne jí přinesl skutečné mezinárodní uznání. The New York Times komentoval výkon De Niese slovy:  "Její zpěv je naprosto delikátní a naprosto sebejistý ... "plný radosti ze života a mistrovství, které se každému rozlije do očí i do uší."

        Danielle de Niese se nadále těší pokračujícím úspěchům na jevištích v Pařížské Opeře, v Curyšské opeře, Královské opeře v Covent Garden, Nizozemské opeře, Teatro Real, opeře v San Franciscu, Lyrické opeře v Chicagu, a dalších. Zpívala s dirigenty takových jmen jako Sir Charlese Mackerras, Kurt Masur, Seiji Ozawa, James Levin, Nicola Luisotti, Andrew Davis, William Christie, Christophe Rousset, Marc Minkowski a Emmanuelle Haim. Účinkovala s orchesty jako New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, National Symphony, San Francisco Symphony a dalšími. Mezi poslední významná operní angažmá patří titulní role v L'incoronazione di Poppea s Teatro Real v Madridu, titulní role Semele v Théâtre des Champs Elysees, Susanny v Le nozze di Figaro v opeře v San Franciscu, Despiny v Cosi fan Tutte v Metropolitní Opeře v New Yorku, titulní roli v Rodelindy pod legendárním Nicholasem Harnoncourtem ve Vídeňském divadle a její první vystoupení v roli Adiny v „Nápoji lásky“ na festivalu v anglickém Glyndebourne.

        V České republice jsme ji mohli spatřit naživo v listopadu 2012 na krásném galakoncertu v Národním divadle, kde vystoupila za doprovodu Pražské komorní filharmonie a pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského.

 

https://www.danielledeniese.com/