Přijďte na náš koncert do Měšťanské besedy v Plzni

18.05.2014 15:45

Již 19. května proběhne další ze slavnostních koncertů v rámci cyklu Krása českého umění, který se uskuteční v Měšťanské besedě v Plzni od 19:30 hod. Pojďme se v krátkosti seznámit s touto skvostnou Kulturní památkou umístěnou v Kopeckého sadech v blízkosti Divadla J.K.Tyla v samotném centru Plzně, ve které Vám zahrají špičkoví čeští virtuosové v čele s Jaroslavem Svěceným a Milanem Řeřichou a přední čeští pěvci Vám zazpívají skladby Mistrů české klasiky v koncertním programu Pocta slavným Čechům.  

Měšťanská beseda v Kopeckého sadech v Plzni byla dokončena v roce 1901 plzeňským stavitelem Františkem Kotkem. V architektonickém řešení budovy převládá novorenesanční sloh, umělecká výzdoba je převážně secesní. Měšťanská beseda s několika společenskými sály a salonky, Kinem Beseda, Divadélkem JoNáš a proslulou secesní kavárnou je jednou z nejvýznamnějších společensko-kulturních center v Plzni.

Měšťanská beseda hrála významnou roli např. během událostí spojených s vyhlašováním samostatného státu v roce 1918. Po únoru 1948 byla Měšťanská beseda přidělena závodnímu klubu Závodů V. I. Lenina (Škodovka), který hned v 50. letech provedl nešetrnou přestavbu objektu. Od roku 1994 do roku 2004 probíhala její rozsáhlá rekonstrukce, která této památce navrátila  honosnost a potlačila devastující zásahy z 2. poloviny 20. století. Od roku 1994 je Měšťanská beseda vyhlášena Kulturní památkou.